10-11-2017

World Dog Show 2017

11/2017 WORLD DOG SHOW, Nemecko + GERMAN WINNER SHOW

Danibull ALECTO SILVERTINA vyhral na svetovej výstave v Nemecku titul WORLD WINNER 2017, s titulom BOB úspel na German winner show a keďže získal v Nemecku už 6x CAC, stal sa tak Šampiónom Nemecka


21-10-2017

Špeciálna návšteva

Dnešná špeciálna návšteva v našej chovateľskej stanici - Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ing. Gabriela Matečná a napravo MVDr. Pavol Valašek, viceprezident Komory veterinárnych lekárov Slovenskej republiky :)


18-10-2017

Testovanie

Pracovisko Katedry genetiky a plemenárskej biológie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa zaoberá testovaním "Genetických predpokladov alopécie u Slovenského hrubosrstého stavača". Jedná sa o dlhodobý výskum, v súčasnosti však preverujú najvyššie množstvo SNP v Európe na jedinca. Metodiky sú odskúšané na viacerých plemenách. Na základe  toho je možné genetické predpoklady na alopéciu (folikulárna dysplázia – lysivosť) potvrdiť alebo vylúčiť. Zámerom je ale identifikovať ďalšie príčiny vzniku alopécie, ktorá môže byť práve sekundárnym prejavom metabolicky podmienených ochorení s dedičným základom. Tu je ale potrebná úzka spolupráca s chovateľom resp. veterinárnym lekárom. Testovanie môže do budúcna priniesť riešenie pre zatiaľ najväčší genetický problém slovenského hrubosrstého stavača - ochorenie s názvom lysivosť. 

Na základe toho sme sa rozhodli všetky šteniatka "B" vrhu zapojiť do tohto testovania. Rodičia vrhu (Kubko aj Chilly, dokonca aj jedince z ďalšej generácie dozadu) boli už testovaný v minulosti, náš vrh sa tak stane jedinečný a dúfam, že naštartuje tento trend testovania do budúcna. Verím, že získané informácie budú veľkým prínosom v budúcnosti tohto plemena. 


28-09-2017

Máme šteniatka

Skvelá správa, v pondelok 25.09.2017 sa nám narodilo 11 šteniat  Chilly aj šteniatka sa majú dobre, na svet prišlo 8 sučiek a 3 chlapci. Viac fotiek a info čoskoro v sekcii  šteniatka.


26-09-2017

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti

Naživo v "Ranné správy RTVS" som bol predstaviť nárvh zákona o veterinárnej starostlivosti 09:05-15:05 http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11663/136899#643


FCI logo SKJ logo SPZ logo SPK logo